V zeleni bratovščini  resno zaskrbljeni zaradi nenehnega upadanja številčnosti male poljske divjadi – Vse več škodo v kmetijstvu  povzročajo tudi sive vrane

 dr.Marjan TOŠ, 22.1.2024

Na sedežu Lovske zveze Maribor so izvedli kategorizacijo trofej uplenjene divjadi z analizo vsega odvzema divjadi iz lovišč (povozi in pogini ter drugi vzroki izgube divjadi) v  23. lovskih družinah (LD) Slovensko goriškega lovsko upravljavskega območja (LUO).

Članice tega  LUO, ki leži v severovzhodnem delu Slovenije in obsega ravninski svet Dravskega polja ter gričevnati svet zahodnih Slovenskih goric ter Dravinjske gorice, so LD Kungota, Šentilj, Paloma – Sladki Vrh, Kamnica, Malečnik – Košaki, Pesnica – Jarenina, Jakob, Velka, Sv. Ana. Sv. Jurij, Pernica, Lenart, Benedikt, Dobrava, Voličina, Duplek, Pobrežje – Miklavž, Starše, Rače, Polskava, Črešnjevec, Cigonca in Laporje.

Najštevilčnejša vrsta divjadi je v celotnem območju je  srnjad, ki predstavlja za LD tudi poglavitni vri prihodkov za pokrivanje stroškov upravljanja. Del odstrela trofejnih srnjakov LD namenjajo tujim lovskim gostom v okviru lovnega turizma. Skupni odvzem srnjadi v LUO Slovenske gorice v letu 2023 je znašal 1246 glav srnjadi obeh spolov in vseh starostnih struktur, kar predstavlja 97,50% realizacijo načrta. Poleg odstrela, ki je znašal 911 glav srnjadi obeh spolov, so v LD zabeležili še 211 povozov srnjadi na cestah, 36 srn in srnjakov so uničili psi, 29 jih je obležalo pod kosilnicami (mladiči v času košnje), 10 glav pa je poginilo zaradi bolezni. Preostanka izgub pa ni bilo mogoče ugotoviti.  

V LD so uplenili tudi 1221 lisic in lisjakov, 41 jazbecev,10 kun zlatic in 108 kun belic, 64 poljskih zajcev, 385 fazanov,198 rac mlakaric, 1461 sivih vran in 6 šakalov. Uplenili so še 6 jelenov – damjakov, ki so pobegnili iz obor. Na ocenjevanju so strokovnjaki ocenili, da je v omenjenih loviščih iz leta v leto več divjih prašičev, ki povzročajo največ škode v kmetijstvu. Lani so se na novo pojavili v LD, kjer jih doslej še ni bilo. Skupni odvzem divjih prašičev (odstrel in povozi na cestah) je lani znašal 208  živali obeh spolov. V LD Benedikt so uplenili 4 prašiče, v Kungoti kar 47 (to je največ v celotnem LUO Slovenske gorice), v Polskavi 41 (od tega en povoz), na Velki 9 (tudi dva povoza), v Cigonci 9, v Črešnjevcu 3, v Dupleku 1, v Kamnici 39  in v LD Košaki – Malečnik na obrobju mesta Maribor  31 divjih prašičev (od tega so imeli 13 povozov na cestah). V LD Laporje so uplenili 1 divjega prašiča, v Pernici 2, v Pesnici – Jarenini 3, v Lenartu 1, v Račah 6, v Staršah 5 in v Šentilju 4 (z enim povozom). Kot je povedal strokovni tajnik LZ Maribor in tajnik  slovensko goriškega LUO ing. Božidar Kunej, so v vseh LD zaradi nevarnosti Afriške prašičje kuge (APK) v vseh LD izvajali vse sprejete preventivne ukrepe.

 

sozul1

Strokovna komisija za skrbno pregledale vse trofeje in podatke / Foto: Božidar Kunej/

sozul2

Najzanimivejša trofeja srnjaka  je bila iz LD Benedikt. Srnjaka je uplenil Silvo Prosič /Foto: Jure Toš/

 

sozul3