Pohorsko lovsko upravljavsko območje v letu 2023 |
ODGOVORNO IN SKRBNO UPRAVLJANJE Z LOVIŠČI IN DIVJADJO
V Dravski dolini povoženih 6 bobrov, ki so zavarovana živalska vrsta
dr. Marjan TOŠ, 30.1.2024
Lovska zveza Maribor, ki opravlja strokovne naloge tudi za Pohorsko lovsko upravljavsko območje (LUO) , je pripravila »kategorizacijo« pregled in oceno odstrela in izgub divjadi iz lovišč v letu 2023. Gre za strokovno oceno in analizo odstrela ter izgub zaradi prometa, bolezni in drugih vzrokov, kar je vse vključeno v skupni odvzem posameznih vrst divjadi iz lovišča.
Kot je povedal strokovni tajnik mariborske Lovske zveze ( LZ) in tajnik Območnega združenja upravljavcev lovišč Božidar Kunej ing. gozd.in lovstva je potekala kategorizacija na visok in strokovni ravni, saj so se v vseh LD izredno potrudili, vzorno pripravili vse trofeje, dokumentacijo in vso potrebno statistiko odvzema divjadi iz lovišč.
Strokovnjaki so ocenili, da je bilo upravljanje z lovišči v prvem letu veljavnosti dvoletnega načrta lovsko upravljavskega območja izredno odgovorno in skrbno, saj so predvsem z odstreli in tudi z dokumentiranimi podatki o izgubah izpolnili obveznosti in pričakovanja. Zaradi dobrih odvzemov so lovci veliko pripomogli k uravnavanju številčnosti rastlinojede divjadi v gozdni in kmetijski pokrajini celotnega območja. Primerna in uravnana številčnost je pripomogla tudi k manjšim izgubam v prometu in kar je še posebej dobro, k manjšemu morebitnemu obsegu škod. Gre za obsežno lovsko upravljavsko območje, ki se razprostira od Maribora do Pece in južnega dela Pohorja, je še povedal strokovni tajnik Božidar Kunej in dodal, da bodo po posameznih lovsko gojitvenih bazenih (LGB) tudi letos na ogled razstave uplenjenih trofej (jeleni, gamsi, srnjaki, divji prašiči). Razstave bodo na ogled najširši javnosti, ne samo lovcem.
Iz zbranih statističnih podatkov o odvzemu posameznih vrst divjadi, v katere pa niso vštete številke odvzema v Lovišču s posebnim namenom (LPN) Pohorje, je bilo v vseh loviščih največ odvzete srnjadi in sicer skupaj 3847 osebkov, 565 osebkov jelenjadi, 20 damjakov, 29 muflonov, 357 gamsov in 569 divjih prašičev. Od male divjadi je bilo odvzetih 1377 lisic, 178 jazbecev, 214 kun, 529 sivih vran in 7 šakalov (dva sta bila povožena). Pod kolesi avtomobilov je končalo tudi 6 bobrov v Dravski dolini, ki so sicer zavarovana živalska vrsta in se počasi širijo ob vodotokih tudi po mnogih loviščih tega LUO.
Fotografija: Strokovna komisija so skrbno pregledala in ocenili trofeje in ves odvzem iz lovišč /Foto: Božidar Kunej/